

Арт терапия - що е то?
Арт терапията е лечение с помощта различни средства на изкуството и се практикува вече 6 десетилетия на Запад. Познати са както традиционни методи - лечение с рисуване, моделиране, данс терапия, терапия чрез театър, чрез ателиета по писане, така и твърде нестандартни - в Холандия например се експериментира терапия чрез градинарство! Там впрочем, арт терапията е не само официално признат от държавата метод за лечение, но дори се покрива от някои здравни осигуровки. Колкото до музиката – тя е най-старото терапевтично средство в историята, използвано още в древна Елада.
За кого и как помага?
Липсата на словесни интерпретации е основната разлика между този терапевтичен подход и останалите. Вместо да говори (Тютчев, мисля, беше казал:”изречената мисъл е лъжа”), пациентът се изразява с езика на предмета, който прави – рисунка, скулптура, колаж. Затова арт терапията е незаменима при хора, изпитващи затруднения с думите: малки деца или твърде възрастни пациенти, такива със смущения в общуването и социалната интеграция, с различни психически или физически проблеми.
Арт терапията е приемлива и като профилактика за всички нас, “обикновените нормопати” (сиреч патологии в рамките на нормата). Понеже не естетическите, а терапевтичните резултати са водещи, не е нужно да чакаме да станем Пикасо, за да дръзнем да рисуваме и да се чувстваме добре. Или, ако перифразираме Фройд, като бъдем повече артисти, ще станем по-малко невротици. Затова колкото модерно, толкова и здравословно е в арт терапия свръхнатоварените работохолици на Запад да търсят утеха от градския стрес, отегчението, екзистенциалната си криза. Ободряващи са резултатите, които напоследък една френска терапевтка постига при тях в работа с нетрайни природни продукти – подправки, цветя, плодове, зеленчуци, яйца и др, техника, заимствана от обреди и ритуали на индийската жена. Работата с ефимерни материали не само връща на градския човек скъсаната пъпна връв с природата, но възпитава умението да понася загубите и раздялата, да се научи да ги дедраматизира, отработва проблема за трансформацията и преходността на всичко тленно в земно.
Понеже само чистото изкуство не лекува (и Ван Гог е един фрапиращ пример за това), арт терапевтът е този, който във всеки конкретен случай преценява подходящия тип терапия, форма (групова или индивидуална), честота и продължителност, като се съобразява и с предпочитанията на пациента си.
Така на хора, които могат добре да сублимират болката си в писане, най-вероятно ще се препоръча ателие по писане. За едно хиперактивно дете е подходящо занимание, което овладява ритъма и налага търпение – мозайка, колаж. Ако пациентът е твърде затворен, ще се стимулира неговия капсулиран потенциал чрез включване на данс терапия. При хора с нарушена моторика ателиетата по рисуване, мозайка, танц, правят по-ефикасна двигателната им рехабилитация. При други, които преживяват загуба на близък, избраната дейност не само ще преработва траура, но и ще възстановява апетита им за живот.
Стартовата позиция на арт терапията е, че нейните пациенти са не болни, а страдащи същества, същества в драматичен конфликт със себе си и с околните (още Сартр беше казал, че адът – това са другите). Така че винаги, когато душата боледува, за да се излекува човекът, трябва да се лекуват ерозиралите му взаимоотношения със света. Искрено и лично казано, тази терапия не е панацея и затова не ви обещава да се справи с всяка болест. Но тя позволява на пациента нещо важно – да не изразява симптомите си навътре, в тялото, а да ги прехвърля навън - в изкуството, което прави. И да приеме и заживее с проблемите си, когато е невъзможно те да бъдат разрешени.
Кога да започнем арт терапия?
Винаги, когато не се чувствате добре в телесните си и психически контури.
По – важно е обаче да знаете кога не бива да се предприема арт терапия.
Ако е предписано медикаментозно лечение, първо трябва да се овладеят острите психични симптоми, преди да се отпочне каквато и да било терапия. И второ - добре е да не се прибягва до терапия още докато сте в епицентъра на дълбоко страдание – нужно е да мине малко време, преди да се пристъпи към психическата му преработка с други средства.
PS За да научите малко повече:
http://www.artherapie.levillage.org/